News Archive > 2019
2019 Under 100MP Results

The results for the 2019 Under 100MP Championships have been finalised. Congratulations to Jane Ryan and Sarah Edelman from the Sydney Bridge Centre who were the winners on handicap.

Congratulations also to Joanne Morgan and Gale Spalvins from the Sydney Bridge Centre who won the top prize of free entry and an ABF grant to attend the Restricted Butler Pairs at the Adelaide ANC.

» photos and results


Annual General Meeting

The Annual General Meeting of the NSWBA was held on
Wednesday December 11 at 5.30pm
162 Goulburn St, Sydney.

» Notice, Nomination and Proxy Forms

The 2019 Annual Report is now available for viewing online.


2019 State Youth Pairs

9 pairs competed in the State Youth Pairs held at the NSWBA on Saturday, December 7. The winners were Raveen De Silva and Almir Gungor.

sopwinners

State Youth Pairs Winners
Raveen De Silva and Almir Gungor

sopwinners

State Youth Pairs Runners Up
Lara Topper and Tomer Libman

» 2019 State Youth Pairs Results


State Open and Country Pairs Championship

The State Open and Country Pairs Championships were held at the NSWBA on November 23-24.

sopwinners

State Open Pairs Winners:
Ashley Bach and Arlene Dalley

scpwinners

State Country Pairs Winners:
Sally and Garry Clarke

The winners of the Swiss Pairs Congress were:
Warren Lazer and Pauline Gumby

» more photos and results


2020 Affiliation Fees

Invoices for next year's State affiliation fees were emailed out to all clubs on Fri 15th November. Please advise the NSWBA if the wrong email address has been used.

» read more


2019 State Novice and Restricted Teams

The NSW State Novice and Restricted Teams Championships were held at the Illawarra Bridge Association on November 16-17.

13 teams competed in the Novice section and 16 in the Restricted. The winners of the Novice teams were Norman Johnston, Frank Hardiman, Mahendra Parekh and Mukesh Parekh. The winners of the Restricted Teams were Martin Brown, Gail McKenzie, Robbie Feyder and Michael Hogan.

srtwinners

State Restricted Teams Winners

» results


2019 John Arkinstall State Open Teams

Congratulations to the SYDNEY METRO 2 team, Dave Wiltshire, Sophie Ashton, Shane Harrison, Jessica Brake, Andrew Peake and Susan Humphries winners of the 2019 John Arkinstall State Open Teams and the SOUTH WEST 2 team, Sue McMahon, Ken McMahon, John McMahon, Charles McMahon and Georgina McMahon winners of the 2019 State Country Teams.

sotwinners

Winners of the 2019 John Arkinstall State Open Teams
Dave Wiltshire, Sophie Ashton, Shane Harrison, Jessica Brake, Andrew Peake and Susan Humphries (absent)

sctwinners

Winners of the 2019 John Arkinstall Country Teams
Sue McMahon, Ken McMahon, John McMahon, Charles McMahon and Georgina McMahon (absent)

» more photos » results


2021 Australian National Bridge Championships

Orange NSW will host the 2021 Australian National Bridge Championships

» read more


Christmas Party

Bookings essential for catering: office@sydneybridgecentre.com


Sydney Spring Nationals

16-24 October 2019
Canterbury Race Course

For more information please visit the Championship Website.

» Results and Draws


2019 State Wide Pairs

It was a close affair this year in the 2019 State Wide Pairs, with winners Margaret Dunlop and Nancy De Ville from Camden Haven (Lusc) less than a third of a top ahead of Rosemary and David Smart from Cromer.

» Final positions of all pairs


2019 State Individual
2019ind1st

Simon Haynes

20 players played in the 2019 State Individual held at the NSWBA on Saturday August 3. The winner was Simon Haynes.

» results


2019 State Veterans Pairs

The State Veterans Pairs was held in Bowral on July 26-28.

svpwinners

State Veterans Pairs Winners:
Elizabeth Havas and Val Brockwell with Organiser Rob Ward

svprunnersup

State Veterans Pairs Runners Up:
Richard Douglas and John Brockwell

» results and more photos


2019 Australian National Bridge Championships

Congratulations to the NSW Seniors and Youth Teams for their wins in the Interstate Teams in Melbourne. The Youth dominated the qualifying and defeated South Australia in the Final 200.8-138. NSW lead all the way in the the Seniors qualifying and defeated Queensland in the final 121.3-107. Commiserations to the Open team who lost to South Australia 93.8-93. Well done to the Women's team who finished a close 3rd in the qualifying.


2020 Australian Open Team Playoff

Players who are intending to enter the 2020 Australian Open Team Playoff should note that entries close on October 4.

» Open Playoff Website


NSWBA Teams of Three
The NSWBA Teams of Three was held on Sunday June 2 with 41 teams competing. The winners were:

2019 Teams of Three (Open)
Peter Bendelstein, Peter Marshall, Warren Lazer(C) and Peter Lipthay

2019 Teams of Three (Restricted)
Tomer Libman(C), Maeve Doyle,
Stuart Schon and Sylvia Halloran

2019 Teams of Three (Novice)
Leonie Grunfeld, Natalie Topper,
Marcia Scudder(C) and Ann Baker

» Results


2019 ANC Youth Team

2019 NSW Youth Team
John McMahon, Alex Phillips, Ailsa Peacock, Matt Smith, Lara Topper and Jacob Rose

The members of the team who will represent NSW at the 2019 ANC Interstate Youth Teams in Melbourne in July have been selected.

Congratulations to:

Matt Smith - John McMahon
Lara Topper - Jacob Rose
Ailsa Peacock - Alex Phillips
Charles McMahon (NPC)

» results


2019 ANC Seniors' Team

Congratulations to the winners of the 2019 ANC Seniors' Interstate Selection.

2019 Seniors ITS Winners
George Bilski, Nicki Strasser, Warren Lazer, Pauline Gumby, Andrew Markovics and Peter Jeffery

The team to represent NSW in the ANC Seniors' Teams in Melbourne in July is:

George Bilski - Nicki Strasser
Warren Lazer - Pauline Gumby
Andrew Markovics - Peter Jeffery
Hugh Grosvenor (NPC)

» results


2019 ANC Women's Team

Congratulations to the winners of the 2019 ANC Women's Interstate Selection.

2019 Women's ITS Winners
Judy Mott, Cathryn Herden, Ruth Tobin, Helene Pitt, Susan Humphries, Sophie Ashton

The team to represent NSW in the ANC Women's Teams in Melbourne in July is:

Helene Pitt - Ruth Tobin
Susan Humphries - Sophie Ashton
Cathryn Herden - Judy Mott
Marcia Scudder (NPC)

» results


2019 ANC Open Team

Congratulations to the ANC Open Team for 2019.

2019 Open ITS Winners
Lynn Kalmin, (Lorna Ichilcik absent), Julian Foster, David Weston, Matthew Thomson, Peter Buchen

The team to represent NSW in the ANC Open Teams in Melbourne in July is:

Julian Foster - David Weston
Peter Buchen - Matthew Thomson
Lorna Ichilcik - Lynn Kalmin
John McIlrath (NPC)

» results


State and Country Mixed Pairs Championships

2019 State Mixed Pairs Winners

The State Mixed Pairs was held at the NSWBA on May 25-26.

The winners were Shirley Arnold and Barry Dalsto from the Pennant Hills BC.

The State Country Mixed Pairs was won by Jim and Ellie Fitz-Gerald from the Maitland BC.

Peter Jeffery and Yumin Li won the Autumn Swiss Pairs Congress.

» more photos

» results


ABDA Seminar

The Australian Bridge Directors' Association Seminar is to be held on July 27-28, 2019 at the Victorian Bridge Association, 131 Poath Rd, Murrumbeena, Victoria 3163. The Seminar will be open to all however, travel subsidy will only be available to current financial members.

Check the ABDA Website for more details.


NSWBA Teams of Three

» Enter Now


State Novice and Restricted Pairs

State Restricted Pairs winners
Sue and Ken McMahon

State Novice Pairs winners
Maeve Doyle and Di McAuliffe

The winners of the State Novice and Restricted Pairs hosted by the Orange BC on March 23-24 were:-
Restricted: Sue and Ken McMahon
Novice: Maeve Doyle and Di McAuliffe

» photos and results


Monday Night Session Survey

Last year we conducted a survey about the Monday night session. The results, in summary and then by each question are described in the document below:
Monday Night Survey Results.

The key actions proposed are:

  • Keep the mix of events and event lengths broadly unchanged
  • Keep the number of boards at 27-28
  • Keep the main night on Monday but run a test event on a Tuesday night (this will be the Masters Teams commencing Tue 23 April 2019 for 3 weeks)
  • Move the session start time forward to 7.15pm – this will commence from the start of the next events:
    • Masters Teams on Tue 23 April
    • State Mixed Pairs qualifying on Mon 29 April

Directors' Course - Club Level

The next Club Level Directors' course will be held at the NSWBA on Saturday May 11, 2019.

Directors' Course Flyer


ABFDailyColumn
2019 Australian Mixed Team Playoff

Congratulations to David Beauchamp and team mates Jodi Tutty, Renee Cooper and Ben Thompson who won the inaugural Australian Mixed Team Playoff held at the NSWBA over the Australia Day weekend.

» results » photos

This team with the addition of Pele Rankin and Stephen Fischer will along with the teams below represent Australia at the Australian Pacific Bridge Championships (APBF) in Singapore in June and at the World Team Championships in Wuhan in September.

Open
Sartaj Hans - Peter Gill - Nabil Edgtton - Andy Hung - Tony Nunn - Liam Milne
Women
Helene Pitt - Helena Dawson - Giselle Mundell - Avril Zets - Lorna Ichilcik - Rena Kaplan
Seniors
Bruce Neill - Avinash Kanetkar - Pauline Gumby - Warren Lazer - Andrew Braithwaite - Arjuna De Livera


2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012