2015 NSW Congress and Holiday Results
Organisers: Please send your results or links to results and photos to the
webmaster at
December 26 - January 3 | Trumps Festival of Bridge |
Trumps Swiss Pairs: Devorah Lees, Egon Auerbach Australian Bridge Teams: Derrick Browne, Joshua Wyner, Al Simpson, John Newman Open Pairs: Adam Edgtton, Helen Horwitz Restricted Pairs: Jill and Karl Buchmann 1-Session Pairs: Nicky Strasser, George Bilski Gourmet Pairs (Wed) NS: Elaine Dignan, Carmel Bourke EW: Mischa Solar, Angie Boulton Bridge Shop Teams: Derrick Browne, Joshua Wyner, Richard Douglas, John Newman Gourmet Pairs (Thu) NS: Myra Katz, Darryl Almeida EW: Margaret Draper, Michael Draper Gourmet Pairs (Fri afternoon) NS: Peter Gill, Merrilee Robb EW: Maurice Loomes, Rachel Loomes Gourmet Pairs (Fri night) NS: Helen Lowry, Julianne Rocks EW: Elizabeth Fanos, George Finikiotis Individual: David Burton Festival Pairs: Tony Burke, Peter Gill Festival Teams: Sue Ingham, Michael Courtney, Jeanette Reitzer, Terry Brown |
Dec 13 | NSWBA Summer Swiss Pairs | Witold Chylewski, John Scotford |
Dec 5-6 | Wollstonecraft Swiss Pairs | Henry Chu, Margaret Klassen |
Dec 5-6 | Goulburn Teams | Peter Reynolds, Arjuna De Livera, David Appleton, Margaret Bourke |
Nov 22 | Ballina Open and Restricted Teams | Janet Brown, William Powell, Marjorie Askew, Eric Hurley |
Nov 22 | Manly Margaret Smith Memorial Teams | David Hudson, Anita Curtis, Garry Clarke, Sally Clarke |
Nov 21-22 | Taree Teams | Rosalie Broughton, Ken Wilks, Michael Johnson, Michael Simes |
Nov 15 | NSWBA Spring Pairs | Donald Knaggs, Albert Tjahja |
Nov 8 | Trumps Spring Teams | Mathew Vadas, Michael Wilkinson, Derrick Browne, Joshua Wyner |
Nov 7-8 | Southern Highlands Congress |
Open Swiss Pairs: Ken Colbert, Alexander Hewat Restricted Swiss Pairs: Margaret Duncan, Elizabeth Loneragan Teams: Emlyn Williams, Lisa Ma, Vicky Lisle, Ian Lisle |
Nov 1 | Port Stephens Teams | Diana Ellis, Chris Hannan, David Snow, Denise Nisbet |
Nov 1 | Parramatta Teams | Pauline Gumby, Warren Lazer, Avi Kanetkar, Ranjit Limaye |
Oct 31 - Nov 1 | Tumbarumba Congress | Swiss Pairs: Myra Katz, Darryl Almeida Teams: Noel Bugeia, George Stockham, Ken Colbert, Alex Hewat |
Oct 31 - Nov 1 | Gunnedah Congress |
Swiss Pairs: Peter Tarlington, Peter Marshall Teams: Sharon Mayo, Greg Mayo, Ros Roworth, Ian Price |
Oct 31 - Nov 1 | Bathurst Central West Novice Tournament |
Pairs: 0-10 Charles McMahon, John McMahon; 10-35 and Overall Thi Pham, Lynda Atkin
Teams: Charles McMahon, John McMahon, Georgina McMahon, Sebastian Strugnell |
Oct 19 | Pennant Hills Teams | Pauline Gumby, Warren Lazer, Johnno Newman, David Wiltshire |
Oct 17-18 | Armidale Teams | Sharon Mayo, Greg Mayo, Michael Johnson, Michael Simes |
Oct 11 | Cowra Teams | John Brockwell, Val Brockwell, David Lander, Helene Lander |
Oct 10-11 | Muswellbrook Congress | Pairs:
Margaret Geddes, Chris Williams Teams: Janet Hill, Bernie Adcock, Christo Moskovsky, Peter Peterson |
Oct 10-11 | Tenterfield Butler Pairs | Malcolm Saunders, Ian Price |
Oct 9-11 | Commercial Club (Albury) Super Congress | Swiss Pairs:
Sean Mullamphy, Arjuna De Livera Teams: Arjuna De Livera, Sean Mullamphy, Jamie Ebery, Kim Frazer |
Sep 27 | Wollstonecraft Pairs | Heather Cusworth, Peter Jeffery |
Sep 27 | Tamworth Swiss Pairs | Helena Dawson, David Weston |
Sep 26-27 | Mollymook Congress | Swiss Pairs: Allan Scerri, Susan Scerri Teams: Janet Turnell, Kevin Tant, John Brockwell, Val Brockwell |
Sep 20 | IBA Swiss Pairs | Johnno Newman, Matt Smith |
Sep 19-20 | Glen Pairs | Nigel McIvor, Kellie Potts |
Sep 19-20 | Great Lakes Annual Congress |
Swiss Pairs: Ken Wilks, Michael Simes
Teams: Kim Morrison, Liz Fanos, Marilyn Chadwick, George Finikiotis |
Sep 13 | Lismore Teams |
Open: John Paynter, Maureen Baker, John Kable, Kay Milne Restricted: Greg Maley, Jenny Maley, Chris McDowell, Jennifer McDowell |
Sep 13 | Hunters Hill Teams |
Open: Ranjit Limaye, Michael Draper, Bijan Assaee, Alexis Ngan Restricted/Novice: Guy Dillon, Holly Dillon, Robbie Carmichael, Craig Taberner |
Sep 12-13 | Port Macquarie-Hastings Teams | William Powell, Marjorie Askew, Anne Jackson, Eric Hurley |
Sep 11-13 | Sapphire Coast Congress |
Walkin Pairs NS: Colin Manley, Lewis Seychell; EW: Gabrielle Wilson, Di Woolford Swiss Pairs: Stephen Mendick, Andy Creet Teams: Tim Davis, Jan Davis, Emlyn Williams, Lisa Ma |
Sep 5-6 | Blue Mountains Bygone Beautys Congress |
Pairs NS: Michael Wilkinson, Griff Ware; EW: George Finikiotis, Liz Fanos Teams: Griff Ware, Michael Wilkinson, Johnno Newman, Bob Sebesfi |
Aug 30 | Trumps Friendly Pairs | Toni Sharp, Kim Morrison |
Aug 29-30 | Dubbo Congress |
Restricted Pairs: Shiela McCure, Peter Reed Open Pairs: David Lander Helene Lander Teams: Jill Beith, Bettyanne McFarland, Maureen Wright, Barbara Green |
Aug 29-30 | Central Coast Novice Congress |
Pairs: Ray Hendley, John McCaffrey Teams: Ray Hendley, Joe Conde, John McCaffrey, John Lette |
Aug 23 | Tweed Birthday Teams | Fred Whittaker, Michael Sykes, Malcolm Carter, Barbara Fechney |
Aug 23 | Toronto Teams | Warren Dobes, John Scotford, Witold Chylewski, Wahyne Zhu |
Aug 23 | Kings and Queens Almost Spring Teams | Pauline Gumby, Warren Lazer, John Newman, Tony Nunn |
Aug 9 | Peninsula Swiss Pairs | Witold Chylewski, Wayne Zhu |
Aug 8-9 | Moree Pairs | Darryl Almeida, Myra Katz |
Aug 8-9 | Wagga Wagga Congress | Swiss Pairs: Leigh Matheson, Richard McAuliffe Teams: Stephen Hurley, Liz Hurley, Bill Hunt, Neven Burica |
Aug 2 | Ingleburn RSL Teams | Steven Bock, Les Grewcock, Kevin Davies, Rakesh Kumar |
Aug 1-2 | Orange Congress | Swiss Pairs: Donald Cartwright, Liz Cartwright Teams: Janet Rowlatt, Peter Wong, Tammy Schwarz, Alan Schwarz |
Jul 25-26 | Brisbane Water Super Congress | Open Swiss Pairs NS: Ken Wilks, Rosalie Broughton; EW: Titus Ling, Yumin Li Restricted Swiss Pairs NS: Irene Campbell, Margaret Regan; EW: Hamid Sadigh, Siamak Parsanejad Novice Swiss Pairs NS: Holly & Guy Dillon; EW: Judith Parsons, John Russell Open Teams: Wendy Ashton, Sartaj Hans, Andrew Peake, John Newman Restricted Teams: Nola Daly, John Major, Forde Leathley, Pamela Leathley Novice Teams: Charles Bowen-Thomas, Lesley Bowen-Thomas, Alan Hemmingway, Joe Conde |
Jul 18 | Grafton Bridge Club Swiss Pairs | A Grade Winners: Sarah Strickland and David Tucker B Grade Winners: Margaret Lawrence and Adele Liddle |
Jul 5 | Sydney Bridge Centre Winter Teams | Helena Dawson, Sophie Ashton, Andrew Peake, Sartaj Hans |
Jul 5 | Taree Bridge Club Teams | Winners: Greg and Sharon Mayo, Sally and Garry Clarke Second: Ken Wilkes, Rosalie Broughton, Mike Simes and Michael Johnson Third: Jenny Michaels, Noel and Shirley Crockett and Anne Rutter Intermediate: Jim Thatcher, Carolyn Seymour, Trish Thatcher and Amber Noonan Best Novice Team: Judy Haliday, Margaret Sylow, Bev Cleary and Patricia Healey |
Jun 26-28 | North Shore Bridge Club Super Congress | Mr Solace Swiss Teams: David Hudson, David Beauchamp, Pele Rankin, Paul Hooykaas Two Men & A Truck Teams: Leo Goorevich, Kevin Davies, Elli Urbach, Frank Budai Watermark Swiss N/S: Anita Curtis, David Hudson Watermark Swiss E/W: Peter Jeffery, Heather Cusworth Novice Teams: Gabrielle Fitzgerald, Berenice Air, Stephanie Mathews, Gary Barwick Restricted Teams: Shanti Korathota, Julie Moloney, Jamal Rayani, Parveen Rayani |
Jun 21 | Kings and Queens Winter Matchpoint Swiss | Sue Ingham and Terry Brown |
Jun 14 | Wollstonecraft Teams | Anthony Burke, Peter Gill, Matthew Vadas, Tony Nunn |
Jun 13-14 | Newcastle Congress |
Open Swiss Pairs: Anthony Burke, Peter Gill Restricted Swiss Pairs : Philip Hocking, Cathy Hocking Best Novice Pair : Derek Ponsford, Sally Morton Open Teams : Sharon Mayo, Greg Mayo, Julian Foster, David Weston Restricted Teams : Cheryl Pletz, Brigitta Kuegler, Janet Ritchie, Margaret Carter |
Jun 13-14 | Illawarra Bridge Association Chris Diment Memorial | Pairs: Robert Kinloch and Alan Watkins Teams: Peter Lloyd, Kaye Hart, Robert Kinloch, Alan Watkins |
June 6-7 | Nambucca Valley Congress | Pairs: Janet Brown and Eric Hurley Teams: Chris Birch, Colin Tolley, Barbara Herring and Mike Siford |
May 31 | NSWBA Teams of Three | Will Jenner-O'Shea (Captain), Catherine Whiddon, Vivien Eldridge, Alan Davies Novice Teams: Richard McAuliffe (Captain), John Russell, Judith Parsons, Gerry Hanna |
May 30-31 | Port Macquarie-Hastings Congress | Swiss Pairs:Greg Mayo, Sharon Mayo Teams: Tony Woolford, Noelle Kebby, John Mottram, Diane Mitty |
May 24 | Twin Towns Birthday Teams | Eric Hurley, Janet Brown, Anne Jackson, Maureen Baker |
May 24 | NSWBA Autumn Swiss Pairs | Lavy Libman, Tomer Libman |
May 17 | Strathfield Teams | Witold Chylewski, Pauline Gumby, Warren Lazer, Warren Dobes |
May 16-17 | Leeton Congress | Swiss Pairs: =1st Phil Glover, Bal Krishan =1st Tori Horder, David Brennan Teams: Pam Lonnie, Vince Kelly, Eric Taylor, Helen Taylor |
May 16-17 | Coffs Harbour Teams | Eric Hurley, Janet Brown, Bill Powell, Marjorie Askew |
May 3 | Maitland Teams | Paul Weaver, Terry Bodycote, Titus Ling, Yumin Li |
May 2-3 | Yamba Swiss Pairs | Mary Goodall, Ellen Watson |
May 2-3 | Bathurst Congress | Pairs: Richard and Michael McAuliffe Teams: Keiran Crowe-Mai, David Weston, Julian Foster, Matthew McManus |
Apr 26 | Peninsula Teams | Giza Fletcher, Sandra Milner, Judy Perl, Helen Borman |
Apr 19 | Tilligerry Swiss Pairs | Ann and David Harrison |
Apr 12 | Tweed Teams | Patricia Powis, George Powis, John Verdickt, Lea Verdickt |
Apr 11-12 | Tamworth Teams | Sharon Mayo, Greg Mayo, Rosalie Broughton, Ken Wilks |
Apr 11-12 | Hawkesbury Congress | Pairs: Dennis Raymond, Glenn Pritchard Teams: Les Grewcock, Helen Milward, Robert Sebesfi, Wayne Zhu |
Apr 5 | Trumps Easter Teams | Julian Foster, Jenna Gibbons, Helena Dawson, Richard Douglas |
Apr 3 | Trumps Good Friday Pairs | Nicky Strasser, Adam Edgtton |
Mar 29 | Taree Swiss Pairs | David McAdam, Jenny Michael |
Mar 29 | Double Bay Autumn Swiss Pairs | Helen Lowry, Jane Beeby |
Mar 28-29 | Inverell Delvyn Annual Congress Pairs | Michael Johnson, Rachel Rich |
Mar 21-22 | Central Coast Super Congress |
Open Swiss Pairs: Marlene Watts, Michael Prescott Restricted Swiss Pairs : John Russell, Judith Parsons Best Novice Pair : Anne Hele, Donna Harpham Open Teams : Berenice Folkard, Ross Folkard, Gary Heyting, Helen Milward Best Restricted Team : Roy Cotton, Nola Daly, Pamela Leathley, Forde Leathley |
Mar 21-22 | Ballina Matchpoint Swiss Pairs | Marjorie Askew, Bill Powell |
Mar 15 | Kiama Restricted Pairs | J Rayani, P Rayani |
Mar 15 | Trumps Autumn Teams | Sue Ingham, George Bilski, Griff Ware, Michael Wilkinson |
Mar 14-15 | Wellington Congress |
Swiss Pairs: Peter Reed, Michele Kerin Teams: John Brockwell, Peter Kahler, Janet Kahler, Val Brockwell |
Mar 8 | Kings and Queens Autumn Swiss Pairs | Ishmael Del'Monte, Paul Ehrlich |
Mar 6-8 | Bateman's Bay Congress | Walk-In: NS: Ian Wright, Imogen Von Muenchhausen, EW: Marjorie Thomas, Pieter Kliffen Swiss Pairs: Lisa Ma, Emlyn Williams Teams:Anne Powell,Margaret Bourke, Elizabeth Havas, Arjuna De Livera |
Mar 1 | Forbes Swiss Pairs | Peter Perry, Carole King |
Feb 28 - Mar 1 | Griffith ex-Servicemen's Congress | Swiss Pairs: Michael Ross, Phillip Williams Teams: Jan Rava, David Brennan, Tori Horder, Vince Kelly |
Feb 15 | Canberra Valentine Teams | Anne Powell, Margaret Bourke, Denise McKinnon, Gary Khemka |
Feb 15 | Trumps Summer Teams | Wayne Zhu, Robert Sebesfi, David Wurth, David Fryda |
Feb 14-15 | Great Lakes Teams | Pauline Gumby, Warren Lazer, Julian Foster, David Weston |
Feb 8 | Kings and Queens Summer Swiss Pairs |
Tom Kiss, William Zhang
|
Feb 7-8 | Armidale Swiss Pairs |
Nicholas Wall, Edward Hahn
|
Jan 11 | Double Bay Swiss Pairs |
Tony Nunn, Martin Bloom
|